Nakoľko som podľahol tlaku okolia, tak som sa rozhodol ukázať svetu ako a čo sa dá vyrobiť v domácich podmienkach. Rozhodol som sa postaviť dve budovy. Jedna mala byť len ako pokus na overenie čo sa s čím dá kombinovať a druhá mala byť Naostro.
V prvom prípade išlo o budovu malej stanice na lokálnej trati, ktorej predlohu som našiel na internete.
Na jej stavbu som použil 1mm hrubý papier ako je napríklad na poslednej strane rôznych poznámkových blokov. Výkres som rozmerovo upravil v Coreli a vytlačil na papier.
Rozmery som potom preniesol na hrubý papier a všetko vyrezal. Nasledovalo zlepenie celej stavby a prvé prebrúsenie spojov. Mal som skúsenosť, že je dobré celú stavbu po zlepení nastriekať základnou sivou v spreji. To jednak zacelí štruktúru papiera vytiahnutím tzv. chĺpkov, ktoré po ďalšom prebrúsení zmiznú a jednak napodobí štruktúru hladkej omietky. Ak niekto chce povrch takto, je pripravený rovno na náter.
-tu je síce fotka ďalšieho projektu, no je vidno nástrek sivou farbou.
Ja som chcel vyskúšať znázorniť štruktúru starej omietky tak som hľadal na internete, no nič zaujímavé som nenašiel. Všade len kopa fotiek, no riešenie som mal takmer pod nosom. Nedobrúsený tmel Rigips na sadrokartónovej priečke v mojej izbe. A tak som trochu rozrobil do kelímku kým som nedosiahol konzistenciu „Tak akurát“. Na rad prišlo vymysleť spôsob ako to nanášať. Tu je ďalšia výhoda nástreku základnou farbou. Tá dosť výrazne zabráni pokrúteniu papiera, nakoľko Rigips sa spracováva s vodou. Voľba padla na malú špachtličku, vyrobenú z kúska plechu. Aj keď miestami bola vrstva trochu nepravidelná alebo hrubšia, nevadí to , lebo tmel je brúsiteľný. Ja som ho naniesol aj na spodný pás cokla na ktorý som predtým prilepil imitáciu tehlového múru. Tieto tehly som nalepil aj na miesta kde som chcel na stenách znázorniť opadanie omietky.
-tu je zadná strana budovy s nahrubo zlícovanou strechou.
-a tu zase bok so služobným vchodom.
Nasledovalo farbenie a špinenie rôznymi odtieňmi žltej a okrovej. Použil som zbytky tónovacích farieb a temperky.
-tu vidno postup farbenia
P rojektom číslo dva bola budova pre traťových robotníkov do mojej novobudovanej stanice. Už dlhšiu dobu som pokukoval na internete po jednej stránke, ktorá sa venuje stavbe domáceho koľajiska www.zeleznicevysocany.websnadno.cz Je tam kopa pekných budov okolo stanice , robených podobnou technológiou ako tie moje. a tak jedného večera , pustil som sa do stavby. Tu to bolo o niečo zložitejšie, nakoľko som sa spoliehal len na fotky a vlastnú fantáziu na ktorú som neskôr nechtiac doplatil. A to tým, že po nakreslení a vyrezaní som celú budovu zlepil zrkadlovo. Ale to až taká pohroma nebola.
-tu je budova postavená na podstavci, ktorý bude súčasťou modulu.
Povrchová úprava prebiehala rovnakým spôsobom ako v prvom prípade. Tu som sa rozhodol, že súčasťou bude aj nádrž na naftu pre zbrojenie traťových mechanizmov, ktorá je taktiež vyrobená z papiera. Tá bude ohradená pletivom a zastrešená vlnitým plechom.
-nádrž taktiež nastriekaná základnou farbou.
Ďalším mnou odskúšaným spôsobom je výroba z tenkého styroduru. Išlo o strážny domček k vchodovému návestidlu z lokálnej trate. V tomto prípade som štruktúru tehál na rohoch znázornil vyrytím do zlepenej stavby.
-hrubá stavba bez strechy.
Prikladám pár fotiek pre inšpiráciu
-nástrel stavadla č.1
-zadná stena traťováckeho domu.
Ďalším projektom bude stavadlo z Červenej Skaly
S pozdravom Pavuk-KE